Upholstery Living Room Marcello 8 ft. Non-Channel Back Sofa
"*" indicates required fields
The Marcello 8 ft. Sofa stands out with its tailored tight back, channel-free silhouette, and elegant welt trim. Perfect for a curated modern space, its upholstered in premium fabric and offers structured comfort. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush seat cushion as standard. |
| seat back | Tight back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting welt and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (2) 20-inch Throw Pillows in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim available with upcharge. |
| type | Sofas, Two Cushion Sofas |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 98 × 31 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nutshell |
| Style | Traditional |
| Collection | Marcello |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
Craftmaster Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.