Portsmouth Round Cocktail Table
Call for Price
Portsmouth Round Lamp Table
Call for Price
Vail Fabric Conversation Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 94.29 |
| Carton Weight | 174 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 94.290 |
| Carton Weight | 174.000 lb |
Additional information
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51 × 107 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Vail Fabric Chair
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 45 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Chair and a Half
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Loveseat
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 71 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Ottoman
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Fabric Sofa
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Fabric |
Vail Leather Chair
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 45 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.