Today’s Hours Getting Hours
Paulo Outdoor Bar Stool 27"
Call for Price
Walter Upholstered Sectional W/laf Chaise
Call for Price
Walter Upholstered Sofa
"*" indicates required fields
Description
Modern elegance meets everyday comfort in the Walter Sofa. Featuring soft polyester upholstery, deep biscuit tufting, and structured tuxedo arms, it delivers a bold yet inviting presence. A timeless addition that redefines cozy sophistication. Available in Zinc and Beige.
Product Details
| Overall Dimensions | 94.5”W x 40”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | 82% Polyester/18% Viscose, Rubberwood |
| Colors | Beige |
| Weight | 160.9 lbs |
| Seat Count | 2 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 70.5″ |
| Seat Depth | 24.8″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 30″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | X |
Additional information
| Weight | 160.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 94.5 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Walter |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Walter Swivel Accent Chair
Walter Swivel Accent Chair – Flax
Walter Upholstered Sectional W/laf Chaise
Walter Upholstered Sofa
Related products
Club Level Levitate Motion Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.