Wrenn Leather Reclining Sofa
Modern leather power reclining sofa with center-stitched slope arms and removable back pillows. Reclines to a zero-gravity position and includes adjustable headrests and a USB charging port.
"*" indicates required fields
The Wrenn Leather Reclining Sofa is the epitome of modern style in motion. Who knew that the fabulous design features – center-stitched slope arms and removable, knife-edge back pillows – were the unassuming cover for superhero relaxation? With the touch of a button, your Wrenn leather reclining sofa can kick all the way back to a zero-gravity reclining position, while frame-within-a-frame construction maintains the integrity of your well-styled space. These pieces look great from any angle, always showing off a solid back and low, round legs. Take your pick of three seat cushion comfort options – Lounge, Support, and Premier. Personalize your Wrenn even more with your choice of leather or fabric or add an optional battery pack in-store.
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 82 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dove Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Wrenn |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Wrenn Leather Power Zero Gravity Wall Recliner
Wrenn Leather Power Zero Gravity Wall Recliner
Wrenn Leather Reclining Sofa
Wrenn Motion Reclining Sofa
Wrenn Motion Reclining Sofa
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.