Z4 Roll Arm Full Sleeper Sofa
"*" indicates required fields
In daytime mode, the Z4 Roll Arm Full Sleeper Sofa may be just the generous loveseat you need, a traditionally styled sofa that leans a bit casual. By night, it turns any visit into an overnight escape, easily transforming into Full XL sofa bed accommodations. The Full Sleeper has a 2/2 cushion configuration, and you can customize the seat cushions in your choice of Bassett’s three comfort levels. Back cushions are loose so you can rotate or even remove them when in sleep sofa mode. Our Z4 Sleepers are engineered around a much lighter European-style mechanism that is incredibly easy to operate. Your roll arm sofa style can be further customized by your choice of designer fabric. Additional choices of fabric and leather upholstery are available in your Bassett store.
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 67 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.