Today’s Hours Getting Hours
Palm Bliss Outdoor Dining Table
$320.00 Original price was: $320.00.$198.99Current price is: $198.99.
Beachcroft Side Chair with Cushion (Set of 2)
Call for Price
Harbor Court Corner with Cushion (Set of 2)
"*" indicates required fields
SKU:
P459-877
Category: Outlet Outdoor
Description
This cool, casual outdoor chair will raise the comfort level and visual appeal of your outdoor living space. Made of handwoven wicker in neutral tones of light and dark gray, the cushioned corner chair blends beautifully into your lanai or pool and patio area with thick, comfy cushions wrapped in Nuvella® high performance fabric that is stain resistant, fade resistant and easy to clean. It can be used on its own or paired with other pieces of the matching sectional to create a space that holds up to Mother Nature and ages gracefully for years of enjoyment. Four pillows are thrown in for added comfort and a splash of color.
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 39.5 × 26.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Aluminum frames. High performance Nuvella fabric. Unlimited modular options. P459-877 has four throw pillows. P459-861 has two throw pillows. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Sundown Treasure Ottoman
Fairen Trail Barstool (Set of 2)
Fairen Trail Bar Table
Beachcroft Sofa with Cushion
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 74.63 × 30.63 in |
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. The P791-665 fire table can accommodate up to six P791-130 barstools. The P791-665 bar table includes a CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, burner cover, glass beads and a protective weather cover. Storage space below has 2 shelves. Can be converted to natural gas use. To order 5-piece set: P791-130(2) and P791-665. Deep seating includes P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cherry Point 4-piece Outdoor Sectional Set
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 41.88 × 32.88 in |
| Color | Black/Gray, Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Rust free aluminum frame. Resin wood look table top. High performance Nuvella fabric. Includes 2 throw pillows. Assembly required. Entire set packed in one carton. |
| Brand | Ashley Furniture |
Harbor Court Curved Loveseat with Cushion
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.13 × 79.25 × 20.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Aluminum frames. High performance Nuvella fabric. Unlimited modular options. P459-877 has four throw pillows. P459-861 has two throw pillows. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Beachcroft 3-Piece Outdoor Seating Set
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. The P791-665 fire table can accommodate up to six P791-130 barstools. The P791-665 bar table includes a CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, burner cover, glass beads and a protective weather cover. Storage space below has 2 shelves. Can be converted to natural gas use. To order 5-piece set: P791-130(2) and P791-665. Deep seating includes P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Easy Isle Lounge Chair with Cushion
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.13 × 34 × 14 in |
| Color | Black/Gray, Dark Brown/Beige, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Rust free aluminum frame. Aluminum table top. High performance Nuvella fabric. P455-822 includes 6 throw pillows. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |


