Bellevue Chairside Table
Call for Price

Madison Sleep Roll Arm Twin Sofabed
Call for Price
LR-3000-43 – Essex Configurable Laf Corner Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
LR-3000-43
Category: Outdoor Sectionals
Tags: Century Furniture, Customizable, Gray, Outdoor Sectionals
Description
Essex is a custom upholstery collection that enables you to create the perfect piece for sitting in any space. With refined proportions and a beautiful sweeping profile, Essex offers three depth options of 37, 40, or 43 inches —as well as multiple arm styles, back constructions, and base designs. Comfort for a den or tailoring for a living room—whatever the space, Essex makes customization beautiful and easy.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Type | Loose Boxed Back Pillows |
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Down Plush |
| Notes | Custom Leather Program – “Option” Selections include Depth, Arms, Legs and Backs. Essex LR-3000 Series |
| Volume | 107 cft |
| Weight | 206 lb |
| Leather | 352 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 26.75 yrd |
Additional information
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 94 × 35.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.