Caraway Door Bookcase
$1,877.00 Original price was: $1,877.00.$1,158.99Current price is: $1,158.99.
Adelloni Queen Nailhead Trim Upholstered Bed
"*" indicates required fields
SKU:
B080-181
Category: Outlet Bedroom
Description
Appreciate the sleek styling and sumptuous comfort of this upholstered bed. Wrapped in a luxurious polyester weave from head to toe, and adorned with elegant nailhead trim, this queen platform bed sets the scene in your blissful retreat. Rest assured, sturdy roll slats eliminate the need for a foundation/box spring for a well-edited aesthetic.
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 67 × 4.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | B080-181/-182 (Gray) / B080-281/-282 (Charcoal) features arched headboard with nail head trim. B080-381/-382 features a gray woven polyester fabric. B080-481/-482 features a brown faux leather. B080-581/-582 features a gray woven polyester fabric. B080-681/-682 features a light brown faux leather. B080-781/-782 (Gray) / B080-881/-882 (Charcoal) features arched style headboard with frame detail and button-tufted detail. B080-981/982 features an arched style headboard with framed detail and button-tufted design. Made with engineered wood frames and foam cushioned panels upholstered with a light beige colored polyester fabric. Headboard has three height adjustments to accommodate various mattress thickness. Low profile slat foundation eliminates the need for a box spring. All beds do not require box spring. Beds ship complete in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Gladdinson Twin Upholstered Storage Bed
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 44.75 × 5.75 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary styled upholstered storage bed. Made with engineered wood frames, foam cushion panels upholstered with a light gray woven polyester fabric. Full slat foundation eliminates the need for a box spring. Large capacity, under bed storage bins with casters. Button tufted headboard and footboard. |
| Brand | Ashley Furniture |
Russelyn Nightstand
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 29 × 26.63 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Urban Farmhouse styling. Made with Acacia solids and veneer with engineered wood substrate. Finished with a light weathered gray coloration accented with dark aged bronze bar pulls and metal straps. Dovetail drawer construction with metal ball bearing side glides. Profiled drawer frames, thick profiled top moulding and tapered legs earmark a timeless case design. The tall mansion scale bed features storage drawers in the footboard. The two drawer nightstand includes a 110V power supply with dual USB charging ports. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hallanden Dresser
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.88 × 67.5 × 42.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle design. Made with Acacia solids and veneer with engineered wood substrate. Sturdy case silhouettes have thick profiled tops and hefty tapered feet with a casual antique gray washed finish. Fully finished, dovetail drawer box construction with metal ball bearing side glides and metal bar pulls. The bed features thick padded headboard with cushioned side rails and integrated storage footboard bench upholstered in a light gray woven polyester fabric. |
| Brand | Ashley Furniture |
Russelyn Chest of Drawers
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 45.13 × 55.63 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Urban Farmhouse styling. Made with Acacia solids and veneer with engineered wood substrate. Finished with a light weathered gray coloration accented with dark aged bronze bar pulls and metal straps. Dovetail drawer construction with metal ball bearing side glides. Profiled drawer frames, thick profiled top moulding and tapered legs earmark a timeless case design. The tall mansion scale bed features storage drawers in the footboard. The two drawer nightstand includes a 110V power supply with dual USB charging ports. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lettner Chest of Drawers
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 41.75 × 58.5 in |
| Color | Black/Gray, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Made with select Birch veneers and hardwood solids. Burnished light gray finish. Drawers feature a silver-tone patina color knob and back plate. Dovetail drawer construction. Drawer interior with color finish. Ball bearing drawer glide. Felt drawer bottoms on select drawers. Beveled mirror. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96 and 56/97). Choose from a timeless storage sleigh bed design, offered in twin or full size. The twin over full bunk bed has underbed storage. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the -92 nightstand. |
| Brand | Ashley Furniture |











