Today’s Hours Getting Hours

Bevyn Tan Accent Chair
$529.99

Balintmore Accent Chair
$1,236.00 Original price was: $1,236.00.$678.99Current price is: $678.99.
Bevyn Black Accent Chair
"*" indicates required fields
SKU:
A3000308
Category: Outlet Chairs
Description
This accent chair offers a perfect blend of style and comfort for your living space. A charcoal printed upholstered seat and back complement the design and invite you to sit back and relax.
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42.5 × 11.5 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent chair. Wood arm. Upholstered in printed charcoal polyester fabric. Loose back and seat cushion. Solid wood frame in light brown finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Creswell Oversized Swivel Accent Chair
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 58 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Stone |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Bramner Accent Chair
Balintmore Accent Chair
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 36.5 × 29.25 in |
| Color | Black/Gray, Cement |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair with lumbar pillow. Upholstered in cement textured polyester fabric. Tight back and seat cushion. Solid wood frame in dark brown finish. Antique brass finished metal brackets. |
| Brand | Ashley Furniture |
Abney Accent Chair
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Phantasm Swivel Accent Chair
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 31.5 × 27.5 in |
| Color | Black/Gray, Putty |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Microfiber |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Slope arm. Upholstered in next-gen gaucho putty cleanable fabric. Tight back and seat cushion. Metal swivel base in dark bronze finish. Coordinating stationary group 15403. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bradney Swivel Accent Chair
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 29 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent chair. Shelter arm. Upholstered in smoke polyester fabric. Tight back and loose, reversible seat cushion. Metal swivel base. Coordinating stationary group 10007. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Chair
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33.25 × 34.13 in |
| Color | Sterling, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Upholstered in sterling textured polyester fabric. Tight back and seat cushion. Casted aluminum frame in antique brass finish. |
| Brand | Ashley Furniture |










