
Tallenger Bar Height Bar Stool
Call for Price
Tripton Counter Height Bar Stool
"*" indicates required fields
SKU:
D530-124
Category: Outlet Dining Room
Description
This bar stool arrives at the table with full scale comfort. Classic tufting dresses up the beautifully curved back. Both seat and back are firmly cushioned and covered in a linen-weave textured upholstery.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.88 × 41.63 × 18.88 in |
| Color | Brown/Beige, Linen, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | D530-01 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in a textured woven fabric. D530-02 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in casual Graphite color fabric. Table top is made with select Mindi veneer in a medium rustic brown color. Table apron and braced leg are made from tubular metal in an aged brown color. Barstool frames are constructed with hardwood solids. Rolled back button tufted upholstery with soft cushion seating. Choice of woven linen looking cover (-124) or textural graphite color (-224). Upholstered banquet seating with tufted backs offer a wonderful style forward approach to the dining area. D530-324, -330 modern contemporary barstool with clean lined good looks are accentuated with a comfortably curved backrest, button tufting and upholstered seat in a linen polyester fabric. Built in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Moriville Counter Height Bar Stool
Parellen Dining Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 40.63 × 13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual lifestyle design. Dining tops are made with a durable Melamine surface with a replicated barn wood gray wood grain. Table legs feature a simple tapered leg design for timeless appeal. D291-01 soft seat “X” back chair and D291-124 counter stool. Light beige colored polyester fabric with a textural weave. Table base and chair frames are finished in a gray color that pairs nicely with the table top surface. D291-26 storage table offers a multi-functional design with two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. D291-00 bench features hidden storage. Seats up to 6. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stuman Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 39.75 × 12 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Asian hardwoods and veneers. Small round table (-15) features drop leaf. Medium brown casual finish. Bent comb back chair design for better comfort. Polyurethane upholstered chair seat. Glued and screwed corner block construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Myshanna Counter Height Bar Stool
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 44.5 × 12 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Modern Farmhouse design with a framed and planked effect top. Made with hardwood solids, Acacia veneer and engineered wood substrate. Finished with a trend right antique gray color with light saw-kerf distressing. Table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. Solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. D629-45 table extends to fit 8 with leaves set on each end for easy placement and removal. D629-01 solid wood chair frames with a softly cushioned seat upholstered in a gray textured polyester fabric with nail head trim. Matching upholstered bench for versatile seating options. |
| Brand | Ashley Furniture |
Skempton Dining Chair
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 19.75 × 10.5 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with Acacia veneers and select rubberwood solids, in a grayish white finish with rub through effect for a time worn appearance. Top is finished in a medium toned brown color with a planked effect with saw kerf distressing. Chair has a classic casual design with a tall ladder back look with simple features. Seat is covered in a light colored fabric cover. D394-32 pairs with 4 counter height stools. Built-in 8-bottle wine rack and open shelves. D394-024 cushioned saddle seat with a light textural polyester fabric. D394-113 barstool dimensions: 21″W x16″D x 24″H. D394-223 barstool dimensions: 16″W x 14″ x 24″H. Multi functional dining table features two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. Storage on the ends for maximum use of space. Finished in a trend right gray washed color with contrasting light oak colored top. Solid wood chair frames with cushioned seat in light gray woven polyester fabric. Piano style bench with under seat storage bin. D394-423 counter height dining set includes 6 stools and counter height leg table. Two-tone finish with a brown wood tone top contrasted with a grayish white with rubbed through effects. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wittland Dining Table
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53 × 53.13 × 6.75 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary style. Made with Acacia solids, MDF and Acacia veneer. The finish features a rich warm brown undertone balanced nicely with a hint of gray. 50″ round dining table comfortably fits four. The chair frame is made with solid wood and features a cushioned back and seat upholstered with a durable faux brown leather. D374-66 bar cabinet makes entertaining easy with built in stemware racks, wine rack shelving and plenty of storage space for bottles and bar accessories. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Server
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62.25 × 31.38 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tallenger Bar Height Bar Stool
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 20 × 21.5 in |
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern barstools. D380-4xx/-5xx/-6xx armless upholstered barstool features neutral hues, tailored look and a wooden base. D380-4xx is light gray woven polyester fabric; D380-5xx is beige faux leather; and D380-6xx is dark gray woven polyester fabric. D380-7XX/-8xx/-9xx clean-lines good looks are accentuated with a comfortably curved backrest and upholstered seat in white woven polyester cover (7XX), blue velvet ( 8XX), and black faux leather cover (9XX). Generously padded throughout and built-in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned on these barstools. |
| Brand | Ashley Furniture |











