
Cartley Accent Table
$220.00 Original price was: $220.00.$118.99Current price is: $118.99.
Modern Basics Accent Table
$539.99
Engelton Accent Table
"*" indicates required fields
SKU:
A4000526
Category: Outlet Home Decor
Description
This accent table redefines classic glamour for the modern age. It draws from art deco influences with its geometric goldtone base, while the green marble top will be the envy of every guest. There’s no place quite like home, and this table crafts a contemporary space you’ll always want to come back to.
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 28.5 × 7.13 in |
| Color | Green, Green/Gold |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Series Features | Accent table. Constructed of green marble and antique gold finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Taylow Table Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 16.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Series Features | Gray finished glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Despina Sconce
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 13 × 29.38 in |
| Color | Brown, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Other |
| Series Features | Mercury Glass and Brown Finished Metal with Leather Strap Wall Sconce. Circular Design. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ladstow Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 15.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Ceramic |
| Series Features | Textured black glazed ceramic table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemmitt Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.38 × 15.38 × 14.5 in |
| Color | Amber, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Series Features | Amber finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Makana Table Lamp
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.88 × 12.75 × 14.25 in |
| Color | Metallic, Natural, White, White/Brass |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | White finished glass and brass finished metal table lamp. Modified drum hardback shade. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kerrus Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.63 × 18.5 × 17.63 in |
| Color | Brown, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Rattan |
| Shade | Medium |
| Series Features | Natural rattan and metal table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arrowrock Accent Bench
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 33.25 × 18 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, White/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Settee. Upholstered in a Cream Fabric with Gray Pin Stripe. Pillow Seat Back and Pillow Top Seat Cushion with Foam Core and Webbing Construction. Rubber Wood Legs with Dark Finish. |
| Brand | Ashley Furniture |










