Description
Experience infinite style possibilities with this sleekly designed occasional table set. Barn wood gray tops and stretchers seamlessly transition into matte black metal legs for a clean look with edgy flair. The oval-shaped coffee table and round end tables allow for a variety of styling options around sectionals and sofas. Heat-, scratch- and water-resistant melamine tops provide a finishing touch to this modern set.
Additional information
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 48.25 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary design. Made with a decorative Melamine laminate, engineered wood substrate and metal frames. Tops and stretchers feature a replicated barn wood gray wood grain. Metal legs are finished with a durable matte black powder coat. The oval cocktail and matching round ends will pair nicely with smaller sofas and sectionals. Three-in-one pack. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Watson End Table
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.38 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Series Features | Made from ash veneers and hardwood solids. Clean design finished in dark brown stained finish. Overscaled cocktail table. |
| Brand | Ashley Furniture |
Despina Sconce
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 13 × 29.38 in |
| Color | Brown, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Other |
| Series Features | Mercury Glass and Brown Finished Metal with Leather Strap Wall Sconce. Circular Design. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jandoree Table (Set of 3)
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 51.75 × 10.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle, Square |
| Series Features | Urban casual design. Tops and lower shelves feature a laminated paper printed with replicated vintage barn wood over engineered wood substrate. Metal frames with rivet head details and a powder coat finish in an aged black iron coloration. Cocktail table has casters for mobility. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roybeck Table (Set of 3)
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 40.75 × 10 in |
| Color | Brown/Beige, Light Brown/Bronze |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Natural contemporary styling. Constructed with Acacia solids, veneers and engineered board. Features a natural Acacia colored finish combined with a contrasting dark bronze-tone wood frame. Table tops and shelves are highlighted with a butterfly matched inlay pattern. Accent cabinet has a contemporary attitude with its asymmetrical design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Engelton Accent Table
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 28.5 × 7.13 in |
| Color | Green, Green/Gold |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Series Features | Accent table. Constructed of green marble and antique gold finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kerrus Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.63 × 18.5 × 17.63 in |
| Color | Brown, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Rattan |
| Shade | Medium |
| Series Features | Natural rattan and metal table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zalemont Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.88 × 18.13 × 26 in |
| Color | Brown/Beige, Distressed Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in distressed brown finish. Saw mark planks in an open twist design. |
| Brand | Ashley Furniture |












