Brookings Aluminum Rectangle Outdoor Coffee Table
"*" indicates required fields
The Brookings Coffee Table is a perfect blend of style and functionality for the centerpiece of your casual gatherings. Crafted from premium wrought aluminum, this coffee table features a triple-layer coating—powder, dry, and polyurethane clear coats—providing ultimate weather resistance and preventing corrosion, fading, and wear. Its thick walls and internal supports offer unparalleled strength and stability, ensuring long-lasting durability even under heavy use. The slatted design of the table allows for efficient water drainage, making it exceptionally easy to care for. The Brookings Coffee Table helps to create an inviting space for conversation and connection on your outdoor patio.
| Weight | 24.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 48 × 16.5 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Black |
| Detail Color | Black, Brown, Gray, White & Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brookings |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookings Aluminum 60″ Round Table
Related products
Maidstone 28-inch Round Cocktail Table
| Dimensions | 28 × 28 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.