Back to products
Holly Upholstered Platform Bed
Call for Price
CR9-601-5 – Details Custom Wythe Cocktail Table – 116″ To 132″
"*" indicates required fields
SKU:
CR9-601-5
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Century Furniture, Cocktail & Coffee Tables
Description
The Wythe Details Cocktail table is a part of our bespoke series of tables that gives you the ability to design your personalized cocktail table. Wythe allows you to choose your edge profile shape, then select from Oak, Maple or Walnut veneers in the exact width and depth you need. Any of Century’s 60+ finishes as well as custom color matches may be applied. We take pride in crafting Details Custom Occasional by hand at our facilities in Hickory, North Carolina, and making your custom table quickly and beautifully. Designed by you, Made by Century.
Product Details
| Material | Walnut Veneers, Oak Veneers, Maple Veneers |
|---|---|
| Distressing Level | Light |
| Notes | Configurable cocktail table – choose from profile options and veneer species, by the inch |
| Volume | 49 cft |
| Weight | 300 lb |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 72 × 17.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.