AEA-714-1 – Phoenix Console Table
"*" indicates required fields
Description
“I often like to transform furniture by combining mixed materials, or changing a finish from what would have been characteristic of its original design period. This piece reimagines a great, chunky, 1970s faceted Lucite coffee table that I found in London with a beautiful, formal book and butt-matched mahogany veneer tabletop, set into the bold, clear base. For purists, the table is also available with a glass top to create a floating, transparent effect.” -Thomas O’Brien
Product Details
| Material | Tempered Glass, Acrylic |
|---|---|
| Notes | IMPORTANT: Do not clean acrylic with alcohol or bleach based wipes or cleaners. To ensure the longevity of your piece, acrylic should be cleaned with a clean, damp cloth only. For further Car |
| Volume | 30 cft |
| Weight | 124 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 54 × 33.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.