Large Peasant Console
"*" indicates required fields
Embrace the essence of country style with the Large Peasant Console – a rustic addition that infuses charm into any entryway or living room. Crafted from solid wood, this console table not only ties your room together but also provides a versatile spot for all your knick-knacks. The rectangular tabletop is accentuated by a uniquely carved bottom, elegantly supported by classic legs, adding a touch of traditional flair to your space. With its visible wood grain and natural wood variation, this console exudes a rustic charm that is both warm and inviting. From plants to decorative vases to a bowl for keys, this piece is perfect for displaying and organizing a myriad of items.
Product Details
| Item Weight | 77 |
|---|---|
| Materials | Found Wood |
| More info | Design and Size Will Vary |
| Construction Features | Antique |
| Dimensions | W:82 x D:18 x H:31.5 |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82 × 31.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Country |
| Collection | Large |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Large Glass Bowl Set
Large Glass Platter
Large Old Elm Sideboard
Related products
Americana Modern – Cotton Everywhere Console Table
Arleth Solid Wood Rectangle Console Table
| Dimensions | 27 × 94 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.