AEA-625 – Antibes Side Table
"*" indicates required fields
Description
This group begins with a beautiful wicker chair that I loved when visiting Monet’s painting studio in Giverny. It was charming and seemed such a distinctive style that I couldn’t forget. I was taken with the arch of the back of the chair; the stylized, open breaks in the wicker that create a row of windows at the base and along the back of the curved frame. I took these important details and used them to dream up a series of special wicker pieces. They have the elegance to live indoors as much as outdoors, but they all carry the wonderful artistic life of the garden.
Product Details
| Material | Wicker, Glass |
|---|---|
| Notes | Wicker over metal frame with lay-on glass insert. Open shelf at base |
| Volume | 19 cft |
| Weight | 42 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 27.5 × 26.75 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Antibes |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.