Today’s Hours Getting Hours

Markridge Power Lift Recliner
$1,444.00 Original price was: $1,444.00.$788.99Current price is: $788.99.
Yandel Power Lift Recliner
$1,856.00 Original price was: $1,856.00.$1,018.99Current price is: $1,018.99.
Ernestine Power Lift Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
9760112
Category: Outlet Recliners
Description
The next generation of recliners has arrived in fine style. Beyond its perfectly placed pillow support and sumptuous chenille-feel upholstery, this power lift recliner with dual motor design takes custom comfort to a new level. With the touch of a button, power lift feature gently eases you from the ultimate slumber into a lift-and-tilt position to get you back on your feet, effortlessly.
Additional information
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 38.25 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Ballinasloe Smoke Recliner
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 30.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Kincord Recliner
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Maier Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Walnut |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Colleyville Recliner
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 32 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Smoke, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Holcroft Recliner
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 41.75 × 25.75 in |
| Color | Black/Gray, Quarry |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |










