Shop Stickley Furniture at Interiors Home
A legacy of craftsmanship since 1900. Discover the timeless beauty and unmatched durability of Stickley’s solid wood collections at Interiors Home.
The Gold Standard of American Craftsmanship
For over a century, Stickley Furniture has been defined by the philosophy that "honor lies in honest toil." At Interiors Home, we are proud to be the premier destination in Central PA for this iconic brand. Stickley is world-renowned for its Mission Collection, featuring the classic Quartersawn White Oak that showcases the unique "ray flake" grain pattern.
Every Stickley piece is a masterpiece of structural integrity. Unlike mass-market furniture, Stickley utilizes pinned mortise-and-tenon joinery, side-hung drawers, and quadralinear posts to ensure that their furniture never wobbles or wears out. Whether you are looking for a timeless Leopold’s Chair, a signature Harvey Ellis sideboard, or their more contemporary Walnut Grove collection, Stickley represents a true investment in your home that will be passed down for generations.
125 Years of American Craft
Celebrate 125 years of Stickley’s "Als Ik Kan" philosophy. Wagner’s is honored to debut the 2026 LaSalle Rocker alongside the commemorative Daffodil Chest and Fireside Bench—three masterpieces that bridge the gap between historic soul and modern living.
Shop Stickley Furniture
Shop Living Room
Keene Sectional
| Dimensions | 37 × 94 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Leather |
| Style | Traditional |
Walnut Grove Slipper Chair
| Dimensions | 31.5 × 25.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Arlington Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Transitional |
Durango Power Motion Sofa
| Dimensions | 43 × 90 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Martine Skirted Pillowback Sofa
| Dimensions | 39 × 88 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Cream |
| Features | Fabric |
| Style | Traditional |
Shop Bedroom
Gable Road Headboard – California King / 800 Clay
Dwyer Storage Bed – King / 805 Dune
Revere Bed – Complete Bed / King / 801 Coast
Dwyer Headboard – Full / 809 Ebony
Gable Road Three-Drawer Nightstand – 802 Bay / 03 Nickel Knob
Dwyer Tall Chest – 803 Bluff / 04 Bronze Square Pull
Martine Bed – Queen / Cherry – 91N Bristol
Highlands Bed Centennial Queen
| Dimensions | 86.5 × 70.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
