Today’s Hours Getting Hours
Kilkenny 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 64 × 5.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Green, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven high-low, botanical design in cream, gold, sage and shades of gray. 9mm pile. Heat set polypropylene/polyester shrink yarn blend, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Villham Wall Art
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.25 × 73.5 × 2.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Metallic, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, gray, taupe and gold. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Petrica Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.38 × 75.5 × 3.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, yellow and teal. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket. Horizontal hanging only. Due to the nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tayah Wall Art
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.13 × 75.5 × 2.25 in |
| Color | Black/Gray, Metallic, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Other, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, gray and gold. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jerelyn 5’3″ x 7′ Rug
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 63 × 4 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Multi, Orange, White, Yellow |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven, abstract design in ivory, taupe, mustard, burnt orange and shades of blue. Indoor/outdoor safe. 2mm pile. Polyester/polypropylene blend, backed with latex. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Pearl Wall Art
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 33.75 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Abstract design in shades of navy, teal and tan. Gallery wrapped canvas. Hand painted/textured. D-ring bracket for hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Annora Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 73.75 × 50 in |
| Color | Brown/Beige, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Other |
| Shade | Light, Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of gray, brown, white, blue and black. Gallery wrapped canvas. Giclee reproduction. Hand textured. Wired for hanging. Horizontal hanging only. |
| Brand | Ashley Furniture |
O’keria Wall Art
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 63 × 3.12 in |
| Color | Brown/Beige, Green, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tree design in shades of brown, green and cream. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |







