Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 30.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Tallenger Counter Height Bar Stool
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 26 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Light Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern barstools. D380-4xx/-5xx/-6xx armless upholstered barstool features neutral hues, tailored look and a wooden base. D380-4xx is light gray woven polyester fabric; D380-5xx is beige faux leather; and D380-6xx is dark gray woven polyester fabric. D380-7XX/-8xx/-9xx clean-lines good looks are accentuated with a comfortably curved backrest and upholstered seat in white woven polyester cover (7XX), blue velvet ( 8XX), and black faux leather cover (9XX). Generously padded throughout and built-in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned on these barstools. |
| Brand | Ashley Furniture |
Markridge Power Lift Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 30.5 × 26.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
McClelland Reclining Sofa
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 91 × 30 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
Altari Queen Sofa Sleeper
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 37 in |
| Color | Alloy, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Reclining Sofa
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 87 × 32 in |
| Color | Brown/Beige, Teak |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Sofa Chaise
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.75 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Reclining Loveseat with Console
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 81 × 32 in |
| Color | Brown/Beige, Teak |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 33.5 × 25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stracelen Sofa
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 97 × 40 in |
| Color | Brown/Beige, Sable |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Ballinasloe Right-Arm Facing Corner Chaise
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 39 × 37 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 58 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bladewood Recliner
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33 × 28 in |
| Color | Brown/Beige, Coffee |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Ballinasloe Platinum Recliner
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Platinum |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Sofa
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 83 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |














