Walkford Desk Lamp
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 9.5 × 26.5 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Black finish metal desk lamp. Frosted white glass shade. (1) USB charging port and wireless charger. On/off switch. (1) E12 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Eliridge Desk Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 14 × 28.63 in |
| Color | Black/Gray, Black/Silver Finish, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and antique silver finished metal and black marble desk lamp. Metal shade. (1) USB charging port. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Despina Sconce
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 13 × 29.38 in |
| Color | Brown, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Other |
| Series Features | Mercury Glass and Brown Finished Metal with Leather Strap Wall Sconce. Circular Design. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Walkford Floor Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 23.88 × 11.5 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Black finish metal floor lamp. Frosted white glass shade. On/off foot switch. (1) E26 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Avalbane Pendant Light
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 23 in |
| Color | Black/Gray, Clear/Gray, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear glass and dark gray finished metal pendant light. Hardwired. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaak Floor Lamp
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.75 × 15 × 23.5 in |
| Color | Black/Gray, Bronze Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Bronze finished metal floor lamp. Glass shades. In-line switch. (3) E26 socket, type A bulb recommended – 25 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Table
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24.5 × 7.5 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray, Metallic, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of sand casted aluminum in antique black finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
Entertainment Accessories Electric Infrared Fireplace Insert
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 33.75 × 27 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jadyn Candle Holder
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 28.75 × 9.25 in |
| Color | Black, Black/Gray, Transparent |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Candle holder. Indoor/outdoor safe. Clear glass and black finished metal. Holds (3) 1.5″ votive candles (candles not included). |
| Brand | Ashley Furniture |
Samder Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 13.25 in |
| Color | Clear/Brass Finish, Transparent |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Light |
| Series Features | Clear glass and antique brass finished metal table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |











