Today’s Hours Getting Hours
Elite Park Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 36.88 × 27.88 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | Resin wicker on gray aluminum frames. High performance Nuvella fabric. P518-835 has two throw pillows; P518-838 has four throw pillows. Assembly required. Cushioned aluminum dining set. Hand woven gray resin on a powder coated aluminum frame with hand applied finish. Gray Nuvella high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Laelman Table Lamp (Set of 2)
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17.13 × 22.13 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Dark |
| Series Features | Dark brown and gray antique finish poly resin table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Iverly Vase
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 10.5 × 17.25 in |
| Color | Antique Gray, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Light |
| Series Features | Vase. Antique gray and gold finished poly resin. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bernadate Floor Lamp
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 19.13 × 20.38 in |
| Color | White, Whitewash |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Whitewash finished floor lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. Matching table lamp – L235344. |
| Brand | Ashley Furniture |
Beachcroft 3-Piece Outdoor Seating Set
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Resin |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. The P791-665 fire table can accommodate up to six P791-130 barstools. The P791-665 bar table includes a CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, burner cover, glass beads and a protective weather cover. Storage space below has 2 shelves. Can be converted to natural gas use. To order 5-piece set: P791-130(2) and P791-665. Deep seating includes P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |




