Today’s Hours Getting Hours
Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Beige, Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining Furniture |
| Style | Transitional |
Catalina Power Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Catalina Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Catalina Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Gemini – Capri Silver Power Lift Recliners With Articulating Headrest
| Dimensions | 38 × 31.5 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Headrest, Power Recline |
| Style | Transitional |
Oscar Leather P3 Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Reclining Furniture, USB, Wall Saver |
| Style | Transitional |
Score Leather Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Sorrento II Power Wall Hugger Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 38 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Black |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Recline |
| Style | Modern |
Zecliner Model 1 Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Zecliner Model 2 Power Lift Rec with Power Headrest/Lumbar/Heat/Mass
| Dimensions | 42 × 40 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Heat, Massage, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline |
| Style | Transitional |
Zg5 Zero Gravity Recliner
| Dimensions | 41 × 33 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Lumbar, Recline, Upholstered, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Parsons Club Level Wallsaver Recliner w/Power
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Levitate Wallsaver Recliner w/Power
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, Reclining |
| Style | Casual, Transitional |
Palliser Furniture Zero Gravity Power Recliner 41089-42
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power Headrest, Power Recline, Recline, Upholstered, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Living Room Recliners for Ergonomic Support
Level up relaxation at home with a premium-quality recliner sofa that offers superior comfort and an eye-catching design. Choose from our collection of living room recliners to find the right fit for your space.
Our Selection of Reclining Couches
INTERIORS HOME offers a selection of reclining couches designed to suit various styles and budgets. Popular types of recliners include:
- Power
- Manual
- Rocking
- Wallhugger
- Swivel
- Glider
What to Look for in Recliner Sofas
One of the biggest selling points of recliner chairs is comfort. If you’re investing in one for your home, you want to choose a model that provides pain relief, helps improve posture and promotes better sleep. Additional features to consider when choosing a recliner sofa include:
- Lumbar support: Opt for ergonomically designed recliner sofas that provide adequate lumbar support. Models with a curved design support the back, neck and legs, which is great for prolonged sitting.
- Cushioning: Choose sofas with high-density foam for durable cushioning that doesn’t sag over time. Pick upholstery material that’s easy to clean and long-lasting, like microfiber and leather.
- Reclining mechanism: Manual recliners offer reliability and don’t require electricity, while power recliners with push-button capability provide convenience.
- Size and fit: Consider your available space to ensure the recliner has enough space to fully extend. If possible, test the seat depth and confirm that the dimensions suit your length and body type.
Shop Living Room Recliners Online
Explore high-quality rocker recliner options at INTERIORS HOME. Shop our catalog to find the recliner sofa that suits your style or visit us at any of our Pennsylvania locations.










