Today’s Hours Getting Hours
Arlo Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, Rocker, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, Rocker, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Rocker, USB |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Beige, Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining Furniture |
| Style | Transitional |
Arlo Power Rocking Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Atlas Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Power, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Reclining Furniture, USB |
| Style | Casual |
Aurora Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Barnett Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Beau Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 41 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Benchmade Motion Leather Panel Arm Recliner
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 44.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, Upholstered, USB |
| Style | Modern |
Benchmade Motion Leather Slope Arm Recliner
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Beige, Brown |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Transitional |
Benchmade Motion Sock Arm Recliner
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 44.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Headrest, Power Recline, Upholstered, USB |
| Style | Transitional |
Living Room Recliners for Ergonomic Support
Level up relaxation at home with a premium-quality recliner sofa that offers superior comfort and an eye-catching design. Choose from our collection of living room recliners to find the right fit for your space.
Our Selection of Reclining Couches
INTERIORS HOME offers a selection of reclining couches designed to suit various styles and budgets. Popular types of recliners include:
- Power
- Manual
- Rocking
- Wallhugger
- Swivel
- Glider
What to Look for in Recliner Sofas
One of the biggest selling points of recliner chairs is comfort. If you’re investing in one for your home, you want to choose a model that provides pain relief, helps improve posture and promotes better sleep. Additional features to consider when choosing a recliner sofa include:
- Lumbar support: Opt for ergonomically designed recliner sofas that provide adequate lumbar support. Models with a curved design support the back, neck and legs, which is great for prolonged sitting.
- Cushioning: Choose sofas with high-density foam for durable cushioning that doesn’t sag over time. Pick upholstery material that’s easy to clean and long-lasting, like microfiber and leather.
- Reclining mechanism: Manual recliners offer reliability and don’t require electricity, while power recliners with push-button capability provide convenience.
- Size and fit: Consider your available space to ensure the recliner has enough space to fully extend. If possible, test the seat depth and confirm that the dimensions suit your length and body type.
Shop Living Room Recliners Online
Explore high-quality rocker recliner options at INTERIORS HOME. Shop our catalog to find the recliner sofa that suits your style or visit us at any of our Pennsylvania locations.










