Complete Uph Panel Bed, Full 4/6
Call for Price
Revere One-Drawer Nightstand - 801-Coast
Call for Price
Ace Left-Hand Facing Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
A sleek addition to the Palliser home theater seating offering, the Ace presents all the comfort of traditional theater seating but with a more modern appeal. With countless features and functions, this clean lined frame will be right at home as a single seat, or multi row configuration for the ultimate in-home viewing experience.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Evoque Mist |
| Depth | 40.00 |
| Displayed Covers | Evoque Mist,Valencia Cherry,Classic Anthracite,Shatter Cream |
| Features | Power Headrest |
| Features | Reclining |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish |
| Features | Keep all your devices charged and at your fingertips with built-in USB charging, 2.1 amp |
| Features | Features multi color LED cupholders and groundlighting. Choose from seven different colors, three light intensities, power recline and power headrest activation and memory preset keys, all on |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 43.00 |
| Mechanism | Power recline, power headrests and power lumbar with a button switch featuring integrated USB charging, and LED backlighting, finished in an attractive brushed metal |
| Seating | Semi-attached back cushions feature a premium feather/fiber blend filling, sewn into channels to provide ultimate comfort. Cushions are attached along a seam using a zipper or other removable |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high-density foam core with a layer of memory foam for lavish comfort. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Series Video | https://www.youtube.com/embed/JiNjUDnwW68 |
Additional information
| Dimensions | 40 × 30 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Ace |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.