Leather Sling Chair
$2,250.00 Original price was: $2,250.00.$798.99Current price is: $798.99.
TEMPUR-ProBreeze Medium Mattress
$3,899.00 – $5,099.00Price range: $3,899.00 through $5,099.00
Westside Leather High-Leg Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Non-Power and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 25.89 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Carton Volume | 25.891 |
| Carton Weight | 116.000 lb |
Additional information
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Westside Leather Chair
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Chair and a Half
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 52 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Conversation Sofa
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 101 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Loveseat
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 59 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Ottoman
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 27 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Westside Leather Sofa
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 79 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |
Related products
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 35 × 31.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Manual Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.