Today’s Hours Getting Hours
Lanry Table Lamp
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 8.88 × 16 in |
| Color | Metallic, Silver Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Series Features | Brushed silver finished metal table lamp. Modified drum hardback shade. (1) USB charging port. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moorbank Table Lamp
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 12.75 × 16.13 in |
| Color | Amber, Brown/Beige, Yellow |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Ceramic |
| Shade | Medium |
| Series Features | Amber glazed ceramic table lamp. Drum hardback shade. On/off in-line switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Garville Desk Lamp
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 10.25 × 17.63 in |
| Color | Black/Gold Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Black and gold finished metal desk lamp. Metal shade. Adjustable arm and neck. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. Matching floor lamp – L734341. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemmitt Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.38 × 15.38 × 14.5 in |
| Color | Amber, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Series Features | Amber finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaslyn Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.13 × 16 × 16.63 in |
| Color | Black/Gray, Metallic, Silver Finish, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear and silver finished glass and acrylic table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lambworth 5’3″ x 7′ Rug
| Weight | 15.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 63.75 × 6.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Cream, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven high-low geometric design in cream and gray. Polypropylene. 17mm pile. Backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Paytah Wall Art
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48.38 × 36.38 in |
| Color | Black/Gray, Silver Finish |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of silver, gray and white. Gallery wrapped canvas. Glitter embellishment/hand painted/textured. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bronson Wall Clock
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 44.75 × 4.63 in |
| Color | Black/Gray, White, Whitewash/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Washed White and Black Finished Wood Wall Clock. Keyhole Bracket for Hanging. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Precia 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 61 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Gray/Cream, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven, Persian style medallion design with border in shades of cream, tan and blue. 19mm pile. Polypropylene, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dashburn Sculpture
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.13 × 15.75 × 5.75 in |
| Color | Antique White/Black, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Sculpture. Antique white finished wood and black finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dairson Table Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 19.25 × 23.63 in |
| Color | Black/Gold Finish, Black/Gray, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Ceramic |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and antique gold finished table lamp. Drum hardback shade, with gold finished foil liner. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amadell Floor Lamp
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.88 × 19 × 12.25 in |
| Color | Black/Gold Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and gold finished metal floor lamp. Metal drum shade. Pull chain switch. (2) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg 65″ Dining Bench
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 68.75 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |














