
Otaska Dining Chair
$240.00 Original price was: $240.00.$168.00Current price is: $168.00.

Woodanville Dining Chair
$160.00 Original price was: $160.00.$98.00Current price is: $98.00.
Bolanburg 65″ Dining Bench
"*" indicates required fields
SKU:
D647-08
Category: Outlet Home Decor
Description
The beauty of this upholstered dining bench is something to savor. Serving up country cottage comfort and fresh farmhouse flair, the generously-scaled bench entices with a cushioned seat covered in a heavy woven fabric that complements the trendy textured, antiqued white finish.
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 68.75 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Taylow Table Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 16.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Series Features | Gray finished glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bennish Table Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.13 × 38.25 × 14.75 in |
| Color | Antique Silver Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Series Features | Antique silver finished metal table lamp. Rectangle hardback shade. On/off in-line switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ladstow Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 15.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Ceramic |
| Series Features | Textured black glazed ceramic table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Table
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24.5 × 7.5 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray, Metallic, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of sand casted aluminum in antique black finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nevilyn Table (Set of 3)
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 48.25 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary design. Made with a decorative Melamine laminate, engineered wood substrate and metal frames. Tops and stretchers feature a replicated barn wood gray wood grain. Metal legs are finished with a durable matte black powder coat. The oval cocktail and matching round ends will pair nicely with smaller sofas and sectionals. Three-in-one pack. |
| Brand | Ashley Furniture |
Emelda Table Lamp
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 17 × 18.75 in |
| Color | Cream, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Ceramic |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Antique cream glazed ceramic table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amadell Floor Lamp
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.88 × 19 × 12.25 in |
| Color | Black/Gold Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and gold finished metal floor lamp. Metal drum shade. Pull chain switch. (2) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |










