Next-Gen Gaucho Power Reclining Sofa
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Paradise Trail Fire Pit Table
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.75 × 50.63 × 8.75 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Round |
| Series Features | Collection has hand woven resin wicker with rust free aluminum frames with a brown wood-look finish. All cushions and throw pillows are made with Nuvella high performance fabric. Choose from dining, bar table and seating sets. For dining, choose from stationary dining chair or swivel rocker dining chair. 56″ square bar table includes 55, 000 BTU CSA approved stainless steel burner, enclosed storage area with shelves. Stools have fast dry foam seats below the woven resin wicker to provide comfort. No seat pads needed for barstools. To order a 9-piece bar table set, order P750-130(4) and P750- 665. Assembly required for all skus. |
| Brand | Ashley Furniture |
Paradise Trail Swivel Lounge Chair (Set of 2)
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 49.5 × 34.5 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Collection has hand woven resin wicker with rust free aluminum frames with a brown wood-look finish. All cushions and throw pillows are made with Nuvella high performance fabric. Choose from dining, bar table and seating sets. For dining, choose from stationary dining chair or swivel rocker dining chair. 56″ square bar table includes 55, 000 BTU CSA approved stainless steel burner, enclosed storage area with shelves. Stools have fast dry foam seats below the woven resin wicker to provide comfort. No seat pads needed for barstools. To order a 9-piece bar table set, order P750-130(4) and P750- 665. Assembly required for all skus. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arlenbry 48” Corner TV Stand
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.68 × 53.9 × 6.02 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Modern Farmhouse design. TV stands are made with a paper laminate featuring a replicated weathered oak and engineered wood substrate. W275-48 features a sliding “barn door” and cross-buck details with two adjustable center shelves. Cord management throughout. W275-68 features two inset glass doors and is compatible with our W100-02 and -101 fireplace insert. Designed to be flat pack RTA for express ship opportunity. W275-67 is compatible with our W100-01, W100-02 and -101 fireplace insert. Designed to be flat pack RTA for express ship opportunity. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |
Easy Isle Lounge Chair with Cushion
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.13 × 34 × 14 in |
| Color | Black/Gray, Dark Brown/Beige, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Rust free aluminum frame. Aluminum table top. High performance Nuvella fabric. P455-822 includes 6 throw pillows. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wonderstow Wall Art (Set of 3)
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 26 × 22.25 in |
| Color | Black/Beige, Black/Gray, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Series Features | Set of three. Geometric design in black and beige. Framed floating print. Glass front. D-ring bracket for hanging. Hangs four ways. |
| Brand | Ashley Furniture |
Monterey Wall Art (Set of 2)
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 27 × 4.75 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Blue/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Set of two. Abstract design in indigo blue, gray and white. Framed gallery wrapped canvas. Giclee reproduction. Sawtooth bracket for hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cloverbrooke 4-Piece Outdoor Conversation Set
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 68.5 × 30.5 in |
| Color | Black/Gray, Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Rust free aluminum frame and table top. High performance Nuvella fabric. Includes 2 throw pillows. 4 piece set all packed in one carton. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |




