Brunonia Wall Art
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 73.75 × 50.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Orange, Teal/Orange/Black, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of teal, orange, black and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted embellishment. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Colldale Arc Lamp
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.63 × 66 × 6.5 in |
| Color | Black/Gray, Gold Finish/Black, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Antique brass finished metal and black marble arc lamp. Metal shades. Adjustable arm and neck. Dimmer switch. (3) E12 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Annora Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 73.75 × 50 in |
| Color | Brown/Beige, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Other |
| Shade | Light, Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of gray, brown, white, blue and black. Gallery wrapped canvas. Giclee reproduction. Hand textured. Wired for hanging. Horizontal hanging only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zalemont Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.88 × 18.13 × 26 in |
| Color | Brown/Beige, Distressed Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in distressed brown finish. Saw mark planks in an open twist design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montgain Wall Art
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.25 × 75 × 3.38 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Multi, Red/Burgundy, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Abstract design in shades tan, teal, navy, gold and black. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Trenick Wall Art
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 73.75 × 50.25 × 2.88 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Brown/Black, Natural, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Abstract design in shades of brown, black, gray and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Screen Time Power Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 35.38 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Stone |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Mitchiner Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 85.5 × 32 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 84 × 27 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Crewridge Accent Cabinet
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 39.88 × 36.13 in |
| Color | Black/Cream, Black/Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent Cabinet. Constructed of solid wood in a hand rubbed cream finish and black finished metal. Sand blasted effect to enhance wood grain on tops, sides and back. Black finished hardware and clear glass top. Cream and black colored bone inlay drawer fronts. 3 drawers with soft closed glides. Due to the use of natural materials, some variations may occur. Coordinates with A4000530. |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Reclining Sofa
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 41 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lakenwood Accent Cabinet
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 73 × 28.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Gray/Ivory, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Accent Cabinet. Constructed of solid mango wood in black finish and plywood. Black finished metal hardware. Gray faux marble door fronts. 4 doors with soft close hinges and 2 shelves. Cutout in back for electronics. |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34.38 × 29.5 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 34.5 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |














