2 Door Hutch (shown w/B-2)
| Dimensions | 14.5 × 40 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
22” Storage Chest / Toy Chest
| Dimensions | 11.75 × 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
29” Storage Chest / Toy Chest
| Dimensions | 19 × 29 × 23 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
3 Door Hutch (shown w/B-3)
| Dimensions | 14.5 × 54.25 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
38″ Storage Chest / Toy Chest
| Dimensions | 19 × 39 × 23 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
4 Door Hutch (shown w/B-4)
| Dimensions | 14.5 × 70.25 × 40 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
47″ Storage Chest / Toy Chest
| Dimensions | 19 × 47.25 × 23 in |
|---|---|
| Brand | John Thomas Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Select |
| Features | Storage |
54 inch Writing Desk
| Weight | 105.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5198-10 |
| Features | Storage |
58” Red Asian Cabinet
| Weight | 188.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 58.25 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
| Features | Storage |
Amani Three-Drawer Accent Chest
| Weight | 192.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 42 × 35.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Amani |
| Features | Storage |
Archivist Bachelors Chest
| Weight | 165.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Bureau
| Weight | 246.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Nine-Drawer Dresser
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |