Modern Echo Dining Arm Chair
Call for Price
Z4 Roll Arm Queen Sleeper Sofa
Call for Price
CT1015K-MK – Del-Ray Bed-King-Mink Grey
"*" indicates required fields
Description
Our Del -Ray Bed is beautiful piece crafted of Beech solids and featuring Oak veneers and crushed bamboo which lend a textured and casual style. The Headboard has three rectangular fields of pie cut crushed bamboo all framed. Extending beyond that is a larger molding that separates off the top rail. Oak veneered rails envelop the mattress and form the base of the bed.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Crushed Bamboo, Beech Solids |
|---|---|
| Notes | Beech solids and Oak veneer with crushed BambooBed slats included |
| Volume | 26 cft |
| Weight | 303 lb |
| Cartons | 2 |
Additional information
| Weight | 303 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85.5 × 82 × 60 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary Coastal |
| Bed Size | King |
| Collection | Del-Ray |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.