Abode Kingsley Narrow Armoire
"*" indicates required fields
A unique highlight of the Abode collection is a beautiful vertical door chest called the Kingsley Armoire. Not only does the Kingsley feature well engineered solid wood construction, this functional furniture piece offers three adjustable – or removable – shelves, one fixed shelf, two interior tray drawers, and one large drawer below the doors. But the bigger story might be the visual benefits of a tall bedroom piece. As bedrooms (and homes in general) make use of taller ceiling heights, the need for vertical items within the interior design plan is greater than ever. The Kingsley Armoire is an excellent solution with it’s just right width and slender framed doors.
Product Details
| Solid Wood – Made using genuine solid wood construction | Yes |
|---|
| Dimensions | 21 × 38.06 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Kincaid Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Stain |
| Style | Transitional |
| Collection | Abode |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Abode Larson Drawer Chest
Abode Larson Eight Drawer Dresser
Abode Larson Tall Eleven Drawer Dresser
Abode Schafer Mirror
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Addison Andover Six Drawer Chest
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.