Chateau Philippe Chiffarobe
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the best traditional looks, the Chateau Philippe collection is stunning yet elegant fit in any home. Accented by a cognac finish and beautiful bronze finished hardware, the Chateau Philippe collection will make it easy to express your style, your way.
Product Details
| Adjustable/Removable Shelves | Gives you the flexibility to customize the space to suit you. |
|---|---|
| Cedar Lined Bottom Drawers | Known for its pleasant aroma, cedar absorbs unwanted odors and wards off moths, making it a perfect material to store seasonal linens and clothing! |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Removable Clothing Rod | Hang clothing or remove the rod for vertical shelf storage. |
Additional information
| Dimensions | 23 × 50 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/light |
| Style | Traditional |
| Collection | Chateau Philippe |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chateau Philippe 64″ Half Ped Desk
Chateau Philippe 72″ Executive Desk Base
Chateau Philippe 72″ Executive Desk Top I3290-300T
Chateau Philippe Cabriole Nightstand
Chateau Philippe Chest
Chateau Philippe Ck Sleigh Side Rails
Chateau Philippe Door Bookcase
Chateau Philippe Dresser
Related products
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.