Modern U Choose Luxe Apartment Sofa-Special Order
Call for Price
Tidewater Bed
Call for Price
CT4029-PN – Mackinaw 5 Drawer Chest-Peninsula
"*" indicates required fields
Description
Our Mackinaw dresser is crafted from Mahogany solids and veneers with natural woven cane on the drawer faces. Designed with circular antiqued pewter hardware that serves as a counterpoint to the linear presence of the dresser. Three larger drawers on the bottom with two smaller drawers on top all feature soft close mechanisms.
Product Details
| Material | Mahogany Veneers, Mahogany Solids, Cane |
|---|---|
| Notes | **Limited Quantities Available**Mahogany solids and veneers, natural woven caneFive soft-close drawers with Pewter finish hardwareTip restraint included |
| Volume | 39 cft |
| Weight | 218 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 54.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.