
Scarlett N2 Swivel Power Recliner
Call for Price
Ranlo Leather Ottoman
Call for Price
CT5022-FG – Charleston 2 Door Chest-French Grey
"*" indicates required fields
Description
The Charleston door chest is a decidedly modern chest crafted of Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Hand woven from the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Tapered legs with chrome plated ferrules. Behind the two doors is one adjustable shelf. Tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & Raffia wrapBehind two doors with chrome plated hardware is one adjustable shelf. Chrome plated ferrulesIncludes 1/4″ lay-on glass topTip restraint included |
| Volume | 20 cft |
| Weight | 99 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.