Escape King Panel Bed
Call for Price
Escape Two-drawer Nightstand With Stone Top
Call for Price
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
"*" indicates required fields
Description
Product Details
| Sophisticated tall chest features five spacious storage drawers and a felt-lined top drawer for protecting favorite items | Yes |
|---|---|
| Cedar-lined bottom drawer keeps clothing and valuables free from moths and moisture | Yes |
| Created with stunning oak veneers and hardwood solids in a light, natural finish | Yes |
| Soft, slightly weathered finish with natural patina accentuates the organic beauty of natural oak woodgrains | Yes |
| Custom metal hardware in an on-trend curved shape is finished in a versatile shade of warm bronze | Yes |
| Drawers feature English dovetail joinery for durability and ball bearing glides for smooth opening and closing | Yes |
| Crafted of kiln-dried hardwood for support and longevity | Yes |
| Integrated levelers make it easy to level and align your furniture | Yes |
Additional information
| Dimensions | 18 × 38 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Glazed Natural Oak |
| Style | Contemporary (Organic Modern influence) |
| Collection | Escape |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Escape – Mirage Mist 4pc Package A (921,915,920,950)
Escape 72″ Open Multi-purpose Console
Escape 90″ Console With Reversible Door Panels
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Escape Dining 84″ Rectangular Table W/ 2x 18″ Leaves
Escape Dining Barrel Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Escape Dining Ladderback Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Escape Eight-drawer Dresser And Mirror
Related products
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Mapleton 6-Drawer Chest
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Transitional |
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.