Modern Loft 5 Drawer Chest
Call for Price
Modern Loft 5 Drawer Chest IML-456-KHK-1
Call for Price
Modern Loft 5 Drawer Chest IML-456-GRY-1
"*" indicates required fields
Description
The Modern Loft collection offers beautiful veneers with a distinctive veneer grain pattern. The aged hardware and clean lines offer a look that is both stylish and timeless.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
Additional information
| Dimensions | 17 × 38 × 52 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Grey |
| Detail Color | Greystone |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Loft |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power
Modern Loft 2 Drawer Nightstand W/ Power IML-450-KHK-1
Modern Loft 5 Drawer Chest
Modern Loft 5 Drawer Chest
Modern Loft 5 Drawer Chest
Related products
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.