Devon Leather Power Recliner with Power Headrest
Call for Price

Stressless® Anna A3 3 seater with 1 Power
Call for Price
Ventura Chest
Five-drawer chest with self-closing guides and body-scaled ring pulls. Cedar-lined bottom drawers and dust dividers enhance storage; available in Shell White or Chalk Slate.
"*" indicates required fields
Description
This Ventura 5-drawer dresser is beautifully scaled for almost any size bedroom. Styled with body-scaled pull rings; finished with self-closing drawer guides, and cedar-lined bottom drawers. Available in two finishes: Shell White and Chalk Slate.
Additional information
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 46 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Ventura Shell White |
| Style | Transitional |
| Collection | Ventura |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Ventura Chest
Ventura Colors Bedside Table
Ventura Colors Chest
Ventura Colors Dresser
Ventura Colors Nightstand
Ventura Colors Panel Bed
Ventura Colors Panel Bed
Ventura Colors Panel Bed
Related products
Acquisitions Brimley Map Drawer Bachelor’s Chest – Raven Finish
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.