CR9-242 – Details Ii Six Drawer Low Dresser
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
“Beauty is in the details” and that’s where we started when creating Details II Custom Bedroom Cabinets, our custom cabinet program that gives you the ability to design your own nightstand or dresser. Crafted in oak with a wide picture frame molding, Details II Series, allows you to select a decorative face drawer front, with over 25 hardware options, and multiple decorative bases allowing you to personalize your piece just for you with lots of embellishments or none at all. We take pride in crafting each item by hand at our facilities in Hickory, North Carolina, and making your custom bedroom quickly and beautifully. Designed by you, Made by Century.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Light |
| Notes | COMBO FINISH PLACEMENT: Case/Drawer fronts If two Group A finishes are selected, use the Standard Combo price. If any of combined finishes is higher than Group A, use the Premium Combo price. |
| Volume | 37 cft |
| Weight | 322 lb |
| Weight | 322 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62 × 36.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Low |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
339-135 – Tribeca Uph Low Hb (Block) Bed – Queen 5/0
339-135P – Tribeca Uph Low Hb (Plain) Bed – Queen 5/0
339-136 – Tribeca Uph Low Hb (Block) Bed – King 6/6
339-136P – Tribeca Uph Low Hb (Plain) Bed – King 6/6
339-137 – Tribeca Uph Low Hb (Block) Bed – Cal King 6/0
339-137P – Tribeca Uph Low Hb (Plain) Bed – Cal King 6/0
899-155 – Maison ’47 Upholstered Low Hb Tall Fb Panel Bed – Queen 5/0
899-156 – Maison ’47 Upholstered Low Hb Tall Fb Panel Bed – King 6/6
Related products
Blue Ridge Dresser Media Drawer
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.