Griffith Park Sienna Panel Bed King
Call for Price
Williams Nightstand
Call for Price
CT5021-FG – Charleston 6 Drawer Dresser-French Grey
"*" indicates required fields
Description
The Charleston Dresser is a decidedly modern piece crafted of Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Hand woven from the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Six drawers featuring self-closing drawer glides, tapered legs with chrome plated ferrules, round ring pulls in nickel finish. Tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & Raffia wrapSix soft-close drawers with chrome plated hardware. Chrome plated ferrulesIncludes 1/4″ lay-on glass topTip restraint included |
| Volume | 44 cft |
| Weight | 280 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Maidstone Nine-drawer Dresser
Mapleton 8 Drawer Double Dresser
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |
9 Drawer Double Dresser with Tall Wide Mirror 35-3359
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.