Walnut Grove Tall Upholstered Arm Chair Fabric
Call for Price
Heritage Live Edge Panel Bed
Call for Price
Plymouth Gray Dresser
"*" indicates required fields
Description
Perfectly complementing our various Plymouth bed styles, this cottage-inspired dresser supports your every storage need. Ample storage is provided with nine spacious, easy-to-open drawers accented by contrasting gunmetal pulls. Felt-lined top drawers and cedar-lined bottom drawers protect delicate items and clothing from damage and pests, while a convenient drawer with false bottom conceals valuables. A weathered graywash finish with contrasting medium brown top, paneled accents and turned bun feet add to the charming vintage appeal. Complete the look with an optional coordinating beveled mirror.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Storage, Drawer(s), Felt-Lined Drawer(s), and Cedar-Lined Drawer(s) |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 39.194 |
| Carton Weight | 246.400 lb |
| Product Weight | 240.000 lb |
Additional information
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.