Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Antique Milk Paint with a felt-lined top drawer and cedar-lined bottom drawer. Built-in power includes a 3-plug outlet, live USB port, touch dimmer switches and an under-mounted light.
"*" indicates required fields
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Bastogne Nightstand is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With three drawers and a drop-in felt liner in the top drawer, the bottom drawer is cedar-lined. Features a handy 3-plug outlet and one live USB port, along with a three-intensity touch switch on each side and a light underneath.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 9.75D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 10.75D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 108.80 |
| Carton Width | 38.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Cedar Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73.5 |
| Weight | 73.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 34.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Boheme Adante Dresser
| Weight | 276.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.75 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Storage |
Boheme Bilzen Wardrobe
| Weight | 393.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 88 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Storage |
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Garnier Barrel Back Chair
| Weight | 25.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 43 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Related products
Surrey Hills Open Nightstand, Stone Top
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Peony Nightstand
Modern Soren Bedside Table
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.