Weatherford - Heather Open Night Stand
$1,077.00 Original price was: $1,077.00.$668.99Current price is: $668.99.
Brookings End Table
$958.00 Original price was: $958.00.$668.99Current price is: $668.99.
Sanctuary Bedside Table
Traditional nightstand with 1 drawer and 1 shelf, crafted from hardwoods with silver leaf and antique mirror accents in the Bardot finish. Provides compact bedside storage with a subtle, aged shimmer.
"*" indicates required fields
SKU:
5413-90015
Category: Nightstands
Tags: Cream, Hooker Furnishings, Nightstands, Silvers, Storage
Description
Indulge your love of blingy accents and jewel-like adornments with the gracefully designed Sanctuary Bedside Table. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, this exquisite piece is finished with Silver Leaf and Antique Mirror with an aged patina.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 105.60 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.25W x 15.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Finish | Pewter and Light Gold Shimmer |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 29.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Silver Leaf, Wallpaper, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 78.1 |
Additional information
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Dresser
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 68 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Related products
Maidstone Nightstand, Woven Jute
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.