Sanctuary King Upholstered Bed
Call for Price
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
80 1/2″ (204.5 cm) Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard enriched by Fabric design elements, making it a distinctive interior accent.
"*" indicates required fields
Description
Admit it: Curlicue scrolls and a dreamy silver leaf finish make this a fairytale bed you have wanted all your life. But what is soothing is that the bling is balanced by neutral, woven-textured tufted Samantha Cream upholstery that keeps the look cool and sophisticated. Headboard can be used alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 147.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 80.5 × 82.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 71.5 × 27.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 65 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Bedroom Sanctuary California King Rails
| Weight | 46.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 87.75 × 7.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary California King Upholstered Bed
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95 × 87.5 × 82.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | California King |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.