
Kincord Recliner
$884.00 Original price was: $884.00.$618.00Current price is: $618.00.

Mitchiner Recliner
$1,099.99
Jupiter Brown Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The sleek arms are slightly flared outward while the back widens at the top and gently slopes back. The legs feature an exaggerated contour to underscore the curvy inspiration seen throughout this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.00 |
| Carton Weight | 43 lb |
| Product Weight | 43 lb |
| Carton Volume | 26.000 |
| Carton Weight | 43.000 lb |
Additional information
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.