
Aunt Jane Club Chair
$1,650.00 Original price was: $1,650.00.$998.00Current price is: $998.00.
Living Room Barnaby Club Chair
$1,650.00 Original price was: $1,650.00.$798.99Current price is: $798.99.
Living Room Tally Exposed Wood Chair
"*" indicates required fields
Description
The Tally Exposed Wood Chair features a tight seat, welt trim, nailheads and transitional frame styling. Putting a spotlight on what we truly do best – great design, intricate, multi-step hand finishes and on-trend fabric offerings – exposed wood accent chairs are a great way to take advantage of the personalization options we offer. Make it your own with a selection of more than 20 multistep finishes and over 500 fabrics.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance |
| seat | Tight Seats are crafted using 2.0 density foam. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for welt, inside back, outside back and seat cushion. Contrasting options available with an upcharge. |
| seat construction | Sinuous wire springs, synthetic webbing, 2.0 lb foam density, 30 lb compression for a comfortable and firm seat with resiliency to last and beveled polyurethane core with fiber wrap. |
| trim | Standard welt with 1/2-inch Brass nailhead trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Other decorative nailhead finishes available at no additional cost. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 25.5 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | Corsica DarkNails: Black Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Tally |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Craftmaster Chairs
Craftmaster Essentials Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.