Living Room Tally Exposed Wood Chair
$2,376.00 Original price was: $2,376.00.$798.99Current price is: $798.99.
Living Room Krew Swivel Glider
$2,383.00 Original price was: $2,383.00.$1,658.99Current price is: $1,658.99.
Living Room Barnaby Club Chair
With designs ranging from sophisticated modern to comfortably chic, our wide selection of fully upholstered chairs will add the finishing touch – and some panache – to your room.
"*" indicates required fields
Description
With designs ranging from sophisticated modern to comfortably chic, our wide selection of fully upholstered chairs will add the finishing touch – and some panache – to your room. Personalization options are endless with different finishes, nail head trims, and covers available. Options limited by style.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Tight back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting welt, inside back, outside arm and back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard welt trim. |
| type | Chairs, Arm Chairs, Club Chairs |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 29 × 34.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Detail Color | Truffle |
| Style | Transitional |
| Collection | Barnaby |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.