
Cute Fabric Chair
$1,489.00 Original price was: $1,489.00.$958.99Current price is: $958.99.

Kincord Recliner
$884.00 Original price was: $884.00.$618.00Current price is: $618.00.
Collins Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Clean lines and an ultra-comfy seat will make you want to lounge a little longer on the Collins chair. Generous in scale for plenty of room to relax, Collins is distinguished by large, lofty cushions and wide track arms that sit on bold block legs for a timeless, casual look that begs you to curl up and get comfortable. Offered in your choice of upholstery and finishes, this chair can be customized to suit your personal style. Pair it with the Collins ottoman for a coordinated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 34.30 |
| Carton Weight | 123 lb |
| Product Weight | 123 lb |
| Carton Volume | 34.300 |
| Carton Weight | 123.000 lb |
Additional information
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Collins Fabric Ottoman
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 41 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |
Collins Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.